piątek, 15 listopada 2013

M. B. Łaskami Słynąca w Hyżnem 1929

Przypadkowo w moje ręce wpadł nader cenny egzemplarz książeczki wydanej w 1929r. autorstwa Ks. Kan. Wojciecha BOGDANA urodzonego w Hyżnem 9 kwietnia 1888r opisujący najstarsze dzieje naszej parafi.

Po studiach gimnazjalnych w Rzeszowie w latach 1901 – 1909, wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Po ukończeniu Seminarium przyjął świecenia kapłańskie w katedrze przemyskiej. Pierwszą jego parafią był Tarnowiec a później inne parafie, w których pracował jako wikariusz. Kilkakrotnie przebywał na urlopie zdrowotnym. W czasie wojny od 1942 do 1946 roku przebywał w Lecce, gdzie posługiwał duszpastersko w miejscowym kościele. Po utworzeniu parafii zamieszkał w rodzinnej miejscowości – Hyżnem i tam zmarł 21 sierpnia w 1955 roku. W 1952 roku został odznaczony przywilejem E.C. Na swoim koncie ma sporo ciekawych publikacji i wydawnictw.

Chętnych do zaczerpnięcia informacji o Kościele M.B. Hyżnejskiej i historii poprzednich kościołów począwszy od końca XVI wieku do czasów autora zapraszam do lektury książeczki wersji PDF Czytaj on-line

Dyskusja

moderacja
comments powered by Disqus